Jak vidím svět - Albert Einstein

Napsal Novacice (») v sobotu 20. 8. 2016 v kategorii Knihy, přečteno: 1685×
jak-vidim-svet1.jpg

Anotace: Sborník statí, ve kterých autor vyslovuje své filozofické a politické názory, obsahuje rovněž odborné statě týkající se nejenom teoretické fyziky, ale také etiky vědeckého bádání.

Nakladatelství: Československý spisovatel

Počet stran: 176

Rok vydání: 1966

Originál:  Mein Weltbild, 1949

 

O Albertu Einsteinovi jsem se chtěla dozvědět více už léta. Nejen, že byl podle mě neuvěřitelně inteligentní, mohl být prezidentem Izraele (odmítl se stát kandidátem), ale hlavně a především byl přítelem Járy Cimrmana. Ostatně ani teorie relativity mi není tak úplně cizí a chtěla jsem se o ní dozvědět více.

Počátek knihy je jakousi ódou na předchozí fyziky a jejich teorie, až pak přichází jeho samotné teorie. Musím předeslat, že moje znalosti fyziky jsou značně chabé a pokulhávající (možná to bylo vlivem špatně zvoleného pedagoga na základní škole). Ačkoli tedy nejsem zrovna fyzikou poznamenaná, tato část se mi četla velmi snadno. Ostatně, zde je důvod: „Utěšuji se však myšlenkou, že člověk se zkušeností v myšlení má ještě vždy v cizím oboru výhodu proti člověku, který nemyslí vůbec anebo jen málo.“ (str. 97)

Všechny teorie byly popsány čtivě, ale přiznám se, že jsem sem tam neměla ponětí, o co jde a musela jsem dohledávat informace. Originál knihy je z roku 1949 a neuvěřitelné je, že většina teorií stále nebyla vyvrácena. Tedy nezkoumala jsem to tak do detailu, ačkoli jsem velmi často sahala po tetě wiki, aby mi vysvětlila tu přemíru odborných názvů a teorií, na které jsou v knize odkazy. Při zmínce o nekonečnosti vesmíru mi, kdo ví proč, přišla na mysl hláška z RD: „Za předpokladu, že Bůh je nekonečný a vesmír je taky nekonečný… dala by sis palačinku?“. Opravdu dokážu znesvětit cokoli :)

Ve druhé části, která se zabývala filozofií a myšlenkami z běžného života, lze vidět, jaký člověk to byl. Idealista a optimista, lidumil a především pacifista. Z toho všeho je jasné, proč odmítl kandidaturu na prezidenta. Nelíbila se mu myšlenka vlády několika lidí a armády.

Tuto pasáž knihy jsem zhltla ještě rychleji, však mi ta témata byla bližší (celou knihu jsem přelouskala ani ne za půl dne). Ve druhé polovině můžete tedy najít zamyšlení a články na téma náboženství či mravnost. Zjistíte, jak byl Albert Einstein skromný. Věřil v rovnost občanů a v demokracii. To je podle mě nejvíce vidět v dopisech s Pruskou akademií z roku 1933 (škoda, že v jiných případech nebylo uvedeno datum vzniku textu).

Obával se antisemitismu, nacionalismu, zbrojního průmyslu a války. Dále je zmíněn jeho strach, že vědecké bádání padne do rukou politiků. Obavy, že klesá individualita lidí, a že společnost ztrácí umělce a kulturu. Kdyby tak viděl naši společnost dnes...

Nemohu, a ani nechci, interpretovat všechny myšlenky. Sama si nyní chci přečíst ještě další knihy o Albertu Einsteinovi, abych si doplnila informace. Utvrdila jsem se v tom, že to byl nesmírně inteligentní člověk a navíc takový Mirek Dušín.

 

Za mě tedy 4 hvězdy z 5 (přeci jen zde byla přemíra fyziky, ale to se dalo očekávat)

 

PS: Já jsem si schválně během jednotlivých statí dělala čárky, kdykoli se ozvalo jméno Cimrman. Ani jednou, přátelé!

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel třináct a devět